Bol u koljenu otežava vam svakodnevne aktivnosti? Imate česte upale koljena? Osjećate nelagodu u koljenu dok vježbate?
Ako ste na barem jedno od ovih pitanja odgovorili potvrdno, kandidat ste za specijalistički ultrazvučni pregled koljena. Njime ćete na najbrži način otkriti uzrok tegoba u zglobu te ga potom i učinkovito liječiti.
S obzirom na to da postoje različiti uzroci oštećenja koljena, ultrazvuk omogućuje detaljno određivanje mjesta i razine oštećenja kako bi se mogla odrediti najučinkovitija terapija.
U nastavku vam otkrivamo najčešće simptome zbog kojih biste se trebali odlučiti za ovaj brz i jednostavan pregled.
Svi smo barem jednom u životu osjetili bol u koljenu. Pojavljuje se kod svih dobnih skupina, a najčešće je posljedica ozljede, sportskog naprezanja i držanja nogu u istoj (lošoj) poziciji.
Ako su u pitanju manji bolovi, oni se mogu liječiti kod kuće i bez liječničke intervencije. No ako je bol u koljenu praćena oteklinom, crvenilom, višom temperaturom i/ili nemogućnošću ispravljanja koljena, potrebno je napraviti detaljan pregled kako bi se dijagnosticirale ili pak isključile ozbiljnije bolesti poput artritisa, burzitisa (upala burze zgloba), gihta, tendinitisa ili Bakerove (potkoljenične) ciste.
Ultrazvuk koljena iznimno se preporučuje osobama koje osjećaju krckanje u koljenu. Ono pak može upućivati na ozljede zglobne strukture (ligamenata i hrskavice), a pravovremenom dijagnozom i terapijom može se spriječiti progresivno pogoršanje stanja te ukloniti bol.
Iznenadna i snažna opterećenja mišića, tetiva i ligamenata koji su uključeni u pokretanje koljena mogu uzrokovati njihovo puknuće ili rupturu. Znat ćete da je posrijedi ruptura ako osjećate veliku bol iza koljena, otežano istezanje i nemogućnost pokretanja koljena.
Iako su strukture u koljenu prilično jake i čvrste, njihovo često istezanje i naprezanje može dovesti do ozbiljnih oštećenja. Potrebno je što prije reagirati i napraviti ultrazvuk koljena koji će pokazati u kojoj su mjeri mišići, tetive ili ligamenti pretrpjeli oštećenje, a sve kako bi se spriječile trajne posljedice.
Nakupljanje tekućine oko koljena ili u njegovu zglobu može uzrokovati otekline, a nastaje kao posljedica edema (krvnog otoka) i pojačanog lučenja zglobne tekućine u zglob.
Edem se javlja prilikom uganuća i trauma mekih i čvrstih struktura zgloba prilikom čega pucaju krvne žile te tako krv ulazi u zatvoreno područje zgloba. Potrebno je više tjedana ili mjeseci da se krv u potpunosti resorbira, odnosno da krvni otok nestane.
Traume koljena mogu uzrokovati i upalne procese zbog kojih dolazi do pojačanog lučenja zglobne tekućine u zglob. Također, degenerativne promjene strukture koljena mogu uzrokovati reaktivni otok u koljenu, što se popularno često naziva i „voda u koljenu“.
Starenje, bavljenje sportom i višak kilograma također mogu biti uzročnici nakupljanja tekućine u koljenima te ih je potrebno pravovremeno dijagnosticirati i liječiti.
Ako osjećate neke od navedenih simptoma i poteškoća s koljenima, obratite se ortopedskim stručnjacima Poliklinike Kvaternik i pomoći ćemo vam na vrijeme spriječiti nastanak većih problema. Naši specijalisti koriste vrhunsku i potpuno sigurnu ultrazvučnu tehnologiju kojom se osigurava visoka kvaliteta slikovnog prikaza i precizna dijagnostika. Naručite se na pregled i UZV koljena već danas!
Specijalist ortoped
Za pregled i UZV koljena nema gotovo nikakvih kontraindikacija jer ovakvo snimanje ne uključuje štetno zračenje, tj. radi na principu ultrazvučnih valova visoke frekvencije. Sam aparat ne koristi ionizirajuće zračenje koje je prisutno kod drugih načina snimanja kao što su RTG i CT. Naši radiolozi i ortopedi pružit će vam najbolju moguću dijagnostiku, a time odrediti i najbolje metode liječenja.