Hrkanje može biti i sociološki i medicinski problem. Umjereno i povremeno hrkanje prvenstveno će smetati vašem partneru ili ukućanima. Ipak, ponekad hrkanje može biti simpotom po zdravlje opasnog problema koji se ne bi smio ignorirati. Ako vas zanima koje su to situacije u kojima biste trebali pristupiti liječenju hrkanja, nastavite s čitanjem.
Hrkanje je zvuk koji se javlja kada zrak struji kroz opuštena tkiva u grlu te time kreira vibracije tkiva dok dišete. Potpuno je normalno i svima će se dogoditi nekoliko noći popraćenih hrkanjem, ali kod pojedinaca to može predstavljati kronični i puno ozbiljniji problem.
Brojni su razlozi zašto ljudi hrču, a neki od njih su:
Na pitanje kako prestati hrkati brojni su odgovori koji će prvenstveno ovisiti o uzroku hrkanja. Ponekad će pomoći sama promjena načina života, poput gubitka kilograma, izbjegavanje alkohola prije spavanja, promjena položaja ili pak korištenje pomagala za disanje. U drugim će slučajevima biti potrebno liječenje.
Liječenje hrkanja potrebno je u težim slučajevima kao što je ranije spomenuta apneja.
Kada hrkanje dolazi sa simptomima opstruktivne apneje, to predstavlja ozbiljan medicinski problem. Nedostatak kisika u krvi uzrokovan apnejom dovodi do porasta krvnog tlaka te dugoročno uzrokuje arterijsku hipertenziju (trajno povišen krvni tlak) i značajno povećava rizik od srčanog i moždanog udara zbog niza kardiovaskularnih i metaboličkih promjena. Pored toga, kroničan umor uzrokovan apnejom je čest uzrok nezgoda, uključujući ozljede na radu i automobilske nesreće.
Različite su metode liječenja hrkanja i apneje, a nakon detaljnih pregleda te konzultacija s pacijentom primjenjujemo jednu od metoda liječenja, od kojih su najvažnije i najučinkovitije:
Postoji mogućnost liječenja apneje kod kuće uz tzv. PAP uređaj. Riječ je o uređaju koji upuhuje zrak u dišne puteve, a preporuča se većini pacijenata s teškom opstruktivnom apnejom.
Pri terapiji PAP uređajem, pacijent nosi masku preko nosa ili usta, a uređaj tijekom noći nježno upuhuje zrak. Tlak zraka sprječava sužavanje gornjih dišnih putova tijekom spavanja te potencijalne opasnosti hrkanja. Potrebno ga je koristiti najmanje 5 sati tijekom noći te minimalno 5 dana u tjednu kako bi se dugoročno smanjili kardiovaskularni rizici.
Osim PAP uređaja, pacijenti s blagom do umjerenom opstruktivnom apnejom mogu koristiti i udlage za gornju i donju čeljust. Te udlage propisuje i izrađuje doktor dentalne medicine, a glavna funkcija im je spriječiti jezik od blokiranja grla.
Operativni zahvati liječenja apneje namijenjeni su pacijentima koje imaju prekomjerno ili deformirano tkivo koje ometa protok zraka kroz nos ili grlo.
Blaga opstruktivna apneja najčešće se liječe ambulantno ili u jednodnevnoj kirurgiji minimalno invazivnim procedurama na području uvule (nepčane resice) i mekog nepca.
Najteži slučajevi apneje, kod pacijenata kod kojih postoji suženje dišnog puta na više razina, rješavaju se većim kirurškim zahvatima. Kombiniraju se različiti zahvati na mekom nepcu i ždrijelu te na korijenu jezika i grkljana, a ponekad je potrebno riješiti i nosnu opstrukciju. Takvo liječenje uglavnom zahtjeva višednevni boravak u bolnici.
Ako vas problem hrkanja već dugo muči, najbolje bi bilo da posjetite i posavjetujete se s liječnikom. Ne zanemarujte probleme sa spavanjem jer isti mogu ostaviti dugotrajne i značajne posljedice i na vaše zdravlje i na općenitu kvalitetu vašeg života.
U Poliklinici Kvaternik radimo niz različitih pretraga kako bismo pronašli najbolje rješenje za vaš problem apneje te vam omogućili kvalitetniji san i posljedično život.
Krenite stoga u rješavanje problema s hrkanjem i obratite nam se s punim povjerenjem!