Knjižnice grada Zagreba

Knjižnice grada Zagreba imaju bogatu povijest knjižničarstva i nude različite usluge za svoje posjetitelje. Osiguravaju slobodan pristup literaturi koja je namijenjena odraslima i djeci, a na policama možete pronaći književna, znanstvena, obrazovna, umjetnička i druga djela koja bi vas mogla zanimati. Zagreb je dom knjižnicama koje su same po sebi umjetničko djelo, a na putu do knjižnica vidjet ćete lijepu umjetnost. Svaka knjižnica nastoji posjetiteljima osigurati miran i ugodan prostor u kojem mogu provesti vrijeme i čitati omiljene naslove. Ako vas zanimaju najbolje knjižnice u Zagrebu, nastavite čitati.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu (NSK)

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, najveća je i najvažnija knjižnica u Hrvatskoj. Korijeni joj sežu u 1607. godinu, a od 1645. godine knjižnica ima posebnu dvoranu, knjižničare i pravila o posuđivanju i čuvanju knjiga. Osim što se može pohvaliti mnogim poznatim djelima, knjižnica ima posebne zbirke kao što su zbirke rukopisa i starih knjiga, grafičke zbirke, zbirke zemljopisnih karata i atlasa te zbirke muzikalija i audiomaterijala. Knjižnica je smještena u centru Zagreba, točnije na adresi Hrvatske bratske zajednice 4. Knjižnica ima mogućnost “pitajte knjižničara” gdje možete poslati opći ili tematski upit o naslovima koji vas interesiraju.

Knjižnica Marije Jurić Zagorke

Knjižnica Marije Jurić Zagorke javna je knjižnica grada Zagreba, a posvećena je poznatoj hrvatskoj spisateljici Mariji Jurić Zagorki. Zagorka je bila hrvatska književnica i novinarka koja je pisala djela koja nadahnjuju i danas, među kojima je najpoznatije djelo “Grička Vještica”. Utemeljila je “Ženski list” i pokrenula časopis “Hrvatica: časopis za ženu i dom”, čime je postala feministička aktivistica i simbol osnaživanja žena. Knjižnica Marije Jurić Zagorke ima posebnu kolekciju gdje možete pronaći puno njenih naslova i materijala o radu i životu. Knjižnica Marije Jurić Zagorke je važna i jedinstvena u Zagrebu te je nezaobilazno mjesto za sve koji su zainteresirani za njen rad. Knjižnica je otvorena svakog dana, besplatna i dostupna svim građanima i posjetiteljima.

Knjižnica Medveščak

Knjižnica Medveščak započinje radom 1948. godine u Draškovićevoj 25., u sklopu Doma kulture. Knjižnica se 1956. godine seli na Trg žrtava fašizma gdje se nalazi i danas. Ono što knjižnicu razlikuje od drugih je osnutak prve igraonice i igroteke. Ogranak Knjižnice Medveščak koji se danas nalazi na Medveščaku 71., namijenjen je djeci predškolske i osnovnoškolske dobi, a 2000. godine otvoren je odjel za tinejdžere i studente pod imenom “Idi pa vidi”. Knjižnica također ima besplatan internet koji je dostupan svim posjetiteljima, bez obzira jesu li članovi ili ne. Raspolažu bogatom zbirkom knjiga iz različitih područja kao što su književnost, povijest, znanost, umjetnost i glazba te ostalo.

Zaključak

Knjižnice su od iznimne važnosti u svijetu informacija i znanja. Osim što nude širok spektar knjiga, pomažu ljudima da prošire svoje interese i istražuju različite teme. Imaju važnu ulogu u promicanju čitanja i pismenosti, posebice kod mlađe generacije. Suvremene knjižnice osim tiskanih medija nude i računala, besplatan internet i mnogo drugih resursa koji olakšavaju pristup informacijama bez obzira na financijsku situaciju.

Tekst o knjižnicama u Zagrebu donosi vam Poliklinika Kvaternik, #1 Opća kirurgija u Zagrebu.

Poliklinika Kvaternik

Adresa: Kostanjevec 47, 10000, Zagreb